Türk Denizçilik Tarixi Araşdırmaları-Ali Ehsan Gencer-1986-125s

2648
0
2017/5/12
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Türk Denizçilik Tarixi Araşdırmaları-Ali Ehsan Gencer-1986-125s

 

ali ihsan gencer

i.ü edebiyat fakültesi tarih bölümü öğretim üyesi imiş.

kendisi benim eski bolumumun baskani olur. bu yuzden hakkinda kotu konusmak bana yakismaz. sadece universite sayfasinda yer alan biyografisini takdim edeyim. buyrun...

 

özgeçmişi :

 

1946 bartın'da doğdu. ilk-orta ve lise tahsilini doğduğu şehirde yaptıkdan sonra 1965'de istanbul üniversitesi edebiyat fakultesi tarih bölümü'ne kaydoldu. 1969 yılında buradan mezun olduktan sonra 1970 yılında mezun olduğu sonçağ tarihi kürsüsüne asistan olarak atandı. 1976'da "bahriyede yapılan islahat hareketleri ve bahriye nezaretinin kuruluşu" konulu teziyle doktor unvanını aldı. 1981 senesinde üniversite tarafından fransa'ya gönderildi. 1982 yılında yardımcı doçent olarak öğretim üyesi oldu. 1985'de doçentliğe yükseltildi.1990'da milli güvenlik akademisine kabul edildi. 1991'de profesör oldu. muhtelif konularda yazdığı ilmi makaleler yanında denizcilik tarihimiz ile ilgili yazıları dikkati çekti. çeşitli tarihlerde yapılan milli ve millitlerarası tarih araştırma kongrelerine iştirak ederek, daha ziyade türk denizcilik tarihi üzerine tebliğler sunmuştur. halen i.ü. edebiyat fakültesi tarih bölümü yakınçağ tarihi anabilim dalı'nda öğretim üyesi olarak ders vermekte olup, tarih bölümü başkanı'dır. ayrıca güney-doğu avrupa araştırmaları merkezi müdürlüğü ile atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi enstitüsü ve harp akademilerinde görev almaktadır. societe asiatique (paris), türk tıp tarihi kurumu (istanbul) ve atatürk araştırma merkezi (ankara) gibi ilmi cemiyetlere üyedir.

 

bugün vefat etmiştir. bir süredir siroz nedeni ile hastanede tedavi görmekte idi. cenazesi yarın öğle namazını müteakip ataköy camiinden kaldırılacak. öğrencilerine, sevenlerine üzüntü ile duyurmak isterim.

Eksisozluk.Com

Yazarlar:
Yayın Yılı:
1986 (Miladi)
Sayfalar:
125
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz