Türkiyenin İqtisadi Ve İçtimai Tarixi-1-2-1243-1559-Mustafa Ağdağ-1979-1046s

6678
0
2017/6/7
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Türkiyenin İqtisadi Ve İçtimai Tarixi-1-2-1243-1559-Mustafa Ağdağ-1979-1046s

Image result for Mustafa Akdağ

Mustafa Akdağ (d.1913, Boğazlıyan Yozgat- ö.Nisan 1973), Türk tarihci, akademisyen ve öğretmen.
Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]
Boğazlıyan Yozgat'ın Günyayla Köyü’nde doğdu. (Günyayla Köyü şu an Yozgat'ın Çayıralan ilçesine bağlı bir köydür) İlköğrenimini Akdağmadeni Yatılı İlkokulu’nda, ortaöğrenimini İzmir İlköğretmen Okulu’nda tamamladı.
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, tarih bölümünden mezun oldu. 1945 yılında "Celalî İsyanların Başlaması" başlıklı tezi ile doktorasını vererek, "Edebiyat Doktoru" ünvanını kazandı. 1947 yılında fakülteden ayrılmak zorunda kalan Mustafa Akdağ, önce o zaman Ankara'da Gazi Yüksek Öğretmen Okulu ismini taşıyan yuksek ogretmen okulu asistanlığına, bir yıl sonra da Diyarbakır Öğretmen Okulu tarih öğretmenliğine atandı. Öğretmenliğini sürdürürken, "Celalî Fetreti 1597 - 1603" isimli habilitasyon çalışması ile doçentlik tezini verdi.
1951 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Yakınçağ Tarihi Kürsüsü"'ne doçent olarak atandı, 1958 yılında da profesör oldu. 12 Mart 1971’den sonra tutuklandı, bir süre sonra serbest bırakıldı.
Tutuksuz olarak yargılandığı sırada Nisan 1973'de hayata gözlerini yumdu.
1973 yılında yaşama gözlerini yumduğunda, daha önce "Celalî İsyanları" adı altında basılan kitabını "Türk Halkının Dirlik ve Düzenlik Kavgası" adı altında yeniden yayına hazırlamaktaydı.
Ayrıca, Mustafa Akdağ’ın “Tımar Rejiminin Bozuluşu” (1947), “Osmanlı İmparatorluğu’nda Ayanlık Düzeni” gibi geniş çerçeveli makaleleri vardır.
Yayımlanmış kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]
Yakın Çağ Tarihi (1967) Ankara: Ankara Üniversitesi Basımevi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi yayınları
Celalî Îsyanları, (1963) Ankara: Ankara Üniversitesi Basımevi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi yayınları 144. cilt [1]
Büyük Celâlî karışıklıklarının başlamasi, (1963) [2]
Türkiye'nin İktisadî ve İçtimaî Tarihi, Eski baski:2 cilt [3]. (2010) Yeni baski: 1 cilt, Istanbul:YKYISBN 978-975-08-1717-5
Stub icon    Türk akademisyen ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Vikipedi'ye katkıda

bulunabilirsiniz.

QAYNAQ

 

--------

 

Cumhuriyet dönemi tarihçiliğinin bir klasiği… Türklerin egemenliğindeki Anadolu’nun üç yüzyılının sosyal ve ekonomik tarihi ilk kez bu çalışmada bütüncül bir yaklaşımla ele alındı.
Türklerin Anadolu’da kurdukları düzenin basitten karmaşığa evrilen yapısı, çok kültürlülüğün gücü ve sorunları, uç beyliğinin bir imparatorluğa dönüşmesinin dinamikleri ilk kez bu eserde ortaya kondu. Mustafa Akdağ birçoğu hâlâ tarihçilerin gündeminde olan tezleriyle de dikkati çekiyor. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılışında yönetim mekanizmasının, Osmanlı Beyliği’nin yükselişinde Kuzeybatı Anadolu Bölgesi’nin rolü bunların en dikkat çekenleri.
Bu son derece önemli ve kalıcı çalışma yenilenmiş basımıyla tarih kitaplığındaki seçkin yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

Yazarlar:
Yayın Yılı:
1979 (Miladi)
Sayfalar:
1046
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz