Asur Edebiyati-J.B.Chabot-Vedii Ilmen-2008-156s

1692
0
2017/6/11
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 7

Asur Edebiyati-J.B.Chabot-Vedii Ilmen-2008-156s

 

"Asur dili Aramca diye bilinen Semitik diller grubunun içindedir. Büyük iskender zamanında Küçük Asya'daki, İran'daki, Ermenistan'daki ce Arap yarımadasındaki halkların konuştuğu dildi. Persler (selusiler) iç çekişmeleri dolayısıyla Fıratın ötesindeki yerlerini Pars'lara karşı savunmaktan vazgeçince, Babil ve Mezotopamya'da Aramacanın hakim olduğu bağımsız prenslikler türedi. Romalılar alıncaya kadar da yaşadılar. Bu devletlerin en ünlüsü başkenti Urhoy olan Edessa krallığıydı. Ülkenin dinsel ve siyasal merkezi erkenden Hıristiyanlığı kabul etti. Hristiyanlığın etkisi altında Edessa'nın Ramicesi gelişti ve bütün doğu kiliselerinin, Akdenizden, Basra körfezine kadar dinsel ve edebi dili oldu.Suriye'de VI. Yüzyıla kadar Yunanca ile birlikte kullanıldı. Müslüman Araplar'ın istilasından sonra Arapça resmi dil oldu ve yavaş yavaş Aramicenin yerini aldı. Vaktiyle insanların konuştuğu bu dil, XIII. Yüzyıldan sonra kilise dili ve edebi dil olmuştu."

Öğrenmenin sınırı yok;

Yazarlar:
Tercümanlar:
Yayın Yılı:
2008 (Miladi)
Sayfalar:
156
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz