Zuhan Falun-Li Honqzhi-2015-190s

2027
0
2017/4/4
Oy Sayısı 2
Oy Sonucu 7

Zuhan Falun-Li Honqzhi-2015-190s

Li Hongzhi 1.jpg

Toronto Falun Gong Exercises 3.jpg


Zhuan Falun kitabı, Falun Dafa'nın ana kitabıdır. Falun Dafa, zihni ve bedeni eş zamanlı olarak geliştiren bir uygulama sistemidir. İlk olarak, 1992 yılında Bay Li Hongzhi tarafından Çin'de tanıtılmış ve insanlar arasında büyük bir heyecan yaratmıştır. Falun Dafa, bugüne kadar 80 ülkeden ve Birleşmiş Milletler gibi dünya ölçeğindeki 500 kuruluştan 2700 uluslararası ödül ve destek mektubu almış; 2000, 2001 ve 2002 yıllarında 3 kez üst üste Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiştir. Zhuan Falun kitabı, Falun Dafa'yı öğrenebilmek için gerekli olan ana kitaptır. İlk olarak 1995 yılında Çin'de yayınlanmış olan bu eser, Çin tarihinde en fazla okunan kitap olmuştur. Çağdaş Çin tarihinde bugüne kadar böylesine hızlı ve fazla satış yapan başka bir kitap daha bulunmamaktadır. 
Herkesin rahatlıkla anlayabilmesi için çok sade bir konuşma diline sahip olmasına karşın, içerdiği konular son derece kapsamlı ve derindir. Zhuan Falun kitabı bugüne kadar, İngilizceden Japoncaya; Fransızcadan Koreceye; Rusçadan Finceye kadar 40'dan fazla dile çevrilmiş ve tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştır.

------

Falun Dafa, (Falun Gong ya da sadece Dafa olarak da adlandırılır) evrenin karakteristiği olan doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerinin rehberliğinde zihinsel ve bedensel gelişimi sağlayan yüksek düzeyde bir uygulama.

"Gelişme", bu evrensel ilkeler ile daha iyi uyum sağlamak için devamlı çabalama anlamına gelmektedir. "Uygulama" ise egzersizleri-beş takımdan oluşan öğrenmesi kolay, yumuşak hareketler ve meditasyon- kapsar. Uygulama da kişisel gelişim esasken; egzersizleri yapmak da bu sürecin bir parçasıdır.

Dafa'nın ilkeleri evrenin en derin ve etkileyici gerçeklerini ortaya çıkarmaktadır. Falun Dafa uygulayıcıları ilkeleri izleyerek çok yüksek seviyelere uzanabilmekte, yaşamın gerçek anlamına aydınlanmakta ve kendi orijinal ve gerçek doğalarına dönüş yollarını bulmaktadırlar.

Egzersizler derin iç anlamlara sahip olmanın yanında, aynı zamanda stresi azaltmaya yardım etmekte, sağlık ve zindelik açısından büyük faydalar sağlamaktadır.

Başlangıcı

Falun Dafa, antik bir tarihe sahiptir. Nesilden nesile ustadan sadece tek bir öğrenciye (çırak) aktarıldı. Öğrenci kendini geliştirdikten sonra öğretileri aktarmak için kendine yeni bir öğrenci seçerek uygulamayı tarih boyunca böyle sessizce günümüze kadar taşımıştır.

Bay Li Hongzhi, (uygulayıcılar tarafından saygılarını ifade etmek için "Üstat-Shifu" ya da "Öğretmen" olarak hitap edilir) Falun Dafa'yı ilk defa 1992 yılında Çin'in Changchun şehrinde halka tanıttı ve ülkenin her bir köşesinde dersler düzenledi. Bu derslere katılanlar deneyimledikleri etkileyici faydaları akraba ve arkadaşlarına anlattılar. Bunun sonucu olarak uygulayıcı sayısı çok hızlı bir şekilde arttı. 1998 yılında sadece Çin'de en az 70 milyon insan Falun Dafa uyguluyordu.

Bugün ise Falun Dafa, 100'ün üzerinde ülkede 100 milyondan fazla insan tarafından uygulanmakta ve çok sayıda ödüle layık görülmektedir.

Uygulama Hakkında

Toronto Falun Gong Exercises 3.jpg

Falun Dafa uygulayıcıları, xinxing'lerini [zihin doğası ya da karakter] geliştirerek ve takıntılarını bırakarak, daha sevecen, daha dürüst ve daha sabırlı insanlar olmaya çabalamaktadırlar. Xinxing ancak Zhuan Falun (Falun Dafa'nın ana kitabı) içinde sunulan öğretiler üzerine daha derin bir anlayış geliştirildikten sonra yükseltilebilir.

Falun Dafa uygulayıcıları, kendilerini dünyevi toplumun karmaşık ortamı içinde normal yaşamlarını sürdürürken geliştirmektedir. Uygulama, her ulus, ırk, sosya-ekonomik yapı, cins, yaş, meslek ve inançtan insanlara açık ve uygundur. Bu yüzden her adım tamamen kişinin kendi özgür iradesinde, sadece ve sadece kendi seçimi doğrultusunda ve hızında ilerlemektedir.

Falun

Falun ya da Yasa Çemberi, Falun Dafa'nın belirgin bir özelliğidir. Falun amblemi yin-yang (Taichi sembolleri olarak bilinir) ve swastika (Çince wan olarak bilinir, Türkçe okunuşu srivatsa'dır) sembollerinin çeşitli formlarından oluşur. Yin-yang sembolleri geleneksel olarak Taoist okulları, Srivatsa ise binlerce yıldır Buda okulundaki gelişim yollarını temsil etmektedir.

Nasıl Öğrenilir

Yerel gönüllüler ve eski uygulayıcılar egzersizleri dünya çapındaki şehir ve kasabalardaki uygulama alanlarında ücretsiz olarak öğretmektedir. Uygulamayı öğrenmenize yardımcı olacak bütün kitapları, dersleri, video ve müzik materyallerini altta verilen linkten (öğrenme sitesi) bulabilirsiniz.

QAYNAQ

Yazarlar:
Yayın Yılı:
2015 (Miladi)
Sayfalar:
190
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz