SİBİRYADAN 1. Cilt 1- Bölüm - W. Radolf - Çev--Ahmed Temir - 1976

5560
0
2018/4/5
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 6

SİBİRYADAN 1. Cilt 1. Bölüm

Yazarı: W. Radolf 
Çeviren: Prof. Dr. Ahmed Temir 
Yayın Yeri: İstanbul 
Yayın Yılı: 1976 

----------

 

Sibirya, Rusya Federasyonu’nun, batıda Ural Dağları’ndan doğuda Büyük (Pasifik) Okyanus’a, kuzeyde Kuzey Buz Denizi’nden güneyde Kazakistan, Moğolistan ve Çin‘e kadar uzanan geniş topraklarına verilen isim. Yaklaşık olarak 13.1 milyon km²’lik bir yüzölçümüne sahip Sibirya bölgesinde sadece 40 milyon insan yaşıyor. Sibirya gezi notları olarak hazırladığım bu yazıda Sibirya soğukları, resimleri, hava durumu, Sibirya kaplanı, kurdu ve Sibirya’da yaşam hakkında bilgi var.

 

sibirya resimleri

Sibirya

 

Uçsuz bucaksız Sibirya (Rusça: Сиби́рь) coğrafyasını Kuzey Asya olarak da adlandırmak yanlış olmaz. On yedinci yüzyıldan bu yana Rusya toprakları içerisinde. Rusya topraklarının %77’sini kaplasa da ülke nüfusunun sadece %27’si bu bölgede yaşıyor.

 

sibirya gezi

Sibirya gezisi

 

Bölgenin adının iki anlamı var, biri yukarıda bahsettiğim dev coğrafi bölge, diğeri ise bu toprakların içerisindeki Rusya’nın %30’unu oluşturan siyasi Sibirya Federal Bölgesi.

 

buzdan resim

Buza yapılan resim

 

Sibirya Soğukları ve Hava Durumu

Sibirya hava durumu ve iklimi bölgeye göre büyük değişkenlik gösteriyor. Bildiğiniz gibi Sibirya soğukları ile ünlü bir coğrafya. İklimi genel olarak uzun ve çok soğuk kışlar, kısa yazlar şeklinde özetleyebiliriz. Kuzey kıyılarında ve Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde kalan kısmında yazlar bir ay sürüyor, güneye indikçe yaz mevsimi biraz daha uzuyor.

 

sibirya hava durumu

Sibirya hava durumu ve iklimi

 

Bölge halkının büyük çoğunluğu güneyde, Transsibirya Ekspresi demiryolu boyunca yaşıyor. Bölgenin en güneyinde iklim nemli karasal, benim gittiğim kuzeyinde ve çoğunda ise altkutupsal (subarctic) veya subarktik olarak adlandırılıyor. Genel olarak hava sıcaklıkları yıllık ortalama 0.5 °C, Ocak ayı ortalaması -20 °C, Temmuz +19 °C.

 aşırı soğuk ülke

Soğuk iklim

 Yaptığım Sibirya gezisi sırasında gittiğim Sahastan (Yakutistan) veya Saha Cumhuriyeti Sibirya’nın en soğuk bölgesi olup, başkenti dünyanın en soğuk kenti Yakutsk. Yakutsk’da sıcaklık kışın ortalama -42, yazın +19 derece. Kaydedilmiş en düşük sıcaklık -64.4, en yüksek +36 derece.

 sibirya resimleri

Buz ve güneş

 Sibirya Kurdu Husky

Sibirya kurdu ya da Haski (Husky), yüzyıllardır kızak çekme, ren geyiği çobanlığı ve bekçilik görevlerinde kullanılan bir köpek ırkı. Genelde buz mavisi gözleriyle korkutucu olsa da, sevgi dolu bir hayvan. Her köpek gibi dilinden terliyor. Özgürlüğüne düşkünlüğü ve inatçılığıyla tanınıyor. Bazılarının göz renkleri farklı olabiliyor. İnsanla iyi geçiniyor, ama kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak istiyorlar. Gereksiz yere havlamayan bir köpek ırkı olup, ancak uluyabiliyorlar. Sibirya kurtları sıcağı hiç sevmiyor ve sıcaklarda bunalıyor, eksi 60 derece soğukta yaşayabiliyor. Kırsaldayken ormandan bu kurt uluma sesleri geliyordu, seslere doğru gitmedim tabii ama çektim. Bunlar o sevimli husky köpeklerden değil, basbayağı vahşi Sibirya kurtları.

Yazarlar:
Tercümanlar:
Yayın Yılı:
1976 (Miladi)
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz