Bağış

2017 yılının masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için h.beyhadi@gmail.com ile irtibata geçin.

:توروزا یاردیم ائدین

 

پرداخت آنلاین

  تومان  

بانک شماره کارت شماره حساب به نام
بانک سامان 6219-8610-2490-3436 9605-888-2316100-1 محمد حسن هادی طلب
- لطفا در صورت امکان بعد از پرداخت یا واریز، با پیام از طریق نظرات صفحه یاردیم، تماس با ما و یا ایمیل info{at}turuz.com (ارسال نام و نام خانوادگی) ما را از پرداخت خود مطلع سازید.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: h.beyhadi@gmail.com

 

2017 Yılının Yardımları

 

Tanzimat Döneminde Bosna Hersek-Zefer Gölen-2010-559s

556
0
2017/8/13
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Tanzimat Döneminde Bosna Hersek-Zefer Gölen-2010-559s

 

Tanzimat Dönemi hakkındaki genel bir girişten sonra Bosna Hersek’in coğrafî, etnik, demografik yapısı hakkında bilgi verilen kitapta, Tanzimat’a kadarki Bosna Hersek tarihini özetleniyor ve peşinden de Osmanlı dönemine geçiliyor. Tanizmat’a giden yolda (1800-1878) III. Selim ve II. Mahmud dönemleri ele alınarak Tanzimat’ın Bosna Hersek’te uygulanışı konusuna başlanıyor. Bu devrede Avusturya’nın bölge üzerindeki etkisi, Sırbistan-Karadağ sorunu, 1857-62 ayaklanmaları, Ahmed Cevdet Paşa’nın Bosna müfettişliği, 1875 Hersek ayaklanması, Avusturya işgali ve Osmanlı Hakimiyetinin sonu ara başlıklar hâlinde incelenip değerlendiriliyor. Bu siyasî gelişmelerden sonra Tanizmat döneminde Bosna Hersek’te idarî taksimat ve yönetim durumu incelenerek devrin sosyal ve kültürel kurumları üzerinde duruluyor. Ekonomi, ulaşım ve haberleşme gibi alanlarda yaşananlar da bu bilgilere ekleniyor ve eser zengin bir bibliyografyayla sona eriyor.

Yazarlar:
Yayın Yılı:
2010 (Miladi)
Sayfalar:
559
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz