Van Gölü Havzası Örnekleri İle xalq İnanclarımızda Ölüm Meleği I

2306
0
2016/11/29
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 7

Ölümle ilgili inançlar, ölüm gelmeden başlar, ölüm sürecide ve ölümden sonra da devam eder. Bütün bu dönem zarfında ölüm meleği ile ilgili inançların farklı bir yeri vardır. Ölüm Meleği ile ilgili inançlar sözlü kültürümüze de yansımış, deyimler, tekerlemeler ve halk şiirinde de yerini bulmuştur. Rüya yorumlarında, fallarda Azrail Aleyhisselam ile ilgili anlamlandırmalar vardır. Ölümün mukadder olduğu, Ölümün de hayırlısının bulunduğu, Zamansız ölüm inancının halk düşüncesindeki, halkımızın sofisttik dünyasını yansıtır. Biz bu çalışmamızda Van gölü ve havzasından yaptığımız Ölüm Meleği konulu halk kültür verilerinin değerlendirmesini tartışırken, her ne kadar merkeze bu coğrafyayı aldı isek de, zaman zaman karşılaştırmalar yaparken haliyle bölgenin dışına çıktık ve tespitlerin Türk kültürlü coğrafyadaki yerlerini belirlemeğe çalıştık
Örnekleri imkan nispetinde Van Gölü çevresinden seçmiş olmamıza rağmen, tespitler doğal olarak Türk İslam, bu arada genel Anadolu kültürünün ortak ürünleridir. Ayrıca Ölüm Meleği-toplu ölümler ilişkisi itibariyle Erzincan depremine yer vermek durumunda kaldık Zira destanlarına bölgeden daha ziyade bu felaket konu oluşturmuştu. Yörenin yaşadığı diğer toplu felaketlerden destanlaştırılmış bölge dillerinden çalışmalara ulaşamadık.

Yazarlar:
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz