Yaşar Kalafat - Edige Destanında Olağanüstü Tipler - Mitoloji

2766
0
2016/2/23
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 7

Destanlar, dil, arkeoloji, musiki, folklor ve benzeri kültür verileri gibi milletlerin hayatında bir taraftan günümüzden uzak geçmişe birer kültür köprüsü iken, diğer taraftan da Türk dünyasında Türk elleri itibariyle kültür köprüleridir. Destan türünden köprüleri meydana getiren malzeme ise, daha ziyade içerdikleri tepkileridir. Aynı milliyete mensup destanların akrabalıklarını belirleme yöntemlerinden birisi de, onların tiplerindeki ortaklıktır. Coğrafi alanı Altınordu, Uluğ Türkistan ve Sibirya Türkleri olan Edige Destanı, diğer Türk destanları ile olağanüstü tipler itibariyle aynilikler göstermektedir. Nogay, Kıpçak, Özbek gibi Türk halkları arasında varyantları ile birlikte bilinen Edige Destanı için Rüstem Sulti’nin “Edigey” adlı eseri incelemeye alınmış, karşılaştırmaları yapılmış, daha ziyade periden doğma özelliği üzerinde durulmuştur.

ANAHTAR KELİMELER: Edige, Destan, olağanüstü tipler

Yazarlar:
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz