Zarathustra-Zerdüşdün Hayatı Ve Mezdaizm-M.Sıraç Bilgin-2003-240s

3588
1
2017/6/20
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Zarathustra-Zerdüşdün Hayatı Ve Mezdaizm-M.Sıraç Bilgin-2003-240s

 

Bu kitap 13 yıllık bir araştırmanın ürünü olarak ortaya çıkarılmış bulunuyor. Kaynakça bölümünde yer alan 120'yi aşkın başvuru eserinin adına şöyle bir bakmanız, bu konuda ne kadar ciddi ve derinlemesine bir çalışma yaptığımızı anlamamız için yeterlidir. Hiç alçak gönülüllük göstermeden kaydedeyim ki; bu kitap, Antik kültürle ilgilenen tüm araştırmacılar için bir başvuru kitabı haline gelmiştir. Zarathuştra ile ilgili kaydadeğer her şeyi burada bulabilir, daha fazla detay için kaynakçaya uygun bir yol izleyerek sonuç alabilirsiniz. Ben bu kitapla başaşağı duran Zerdüşt araştırmacılığını asıl doğrultusuna kavuşturdum. Bunu tereddütsüz söylüyorum.

 

zarathuştra isimli zerdüştlük dini ile ilgili özverili bir çalışmaya imza atmasına rağmen aslen doktordur kendisi.. bingol sınırları dahilinde şahsım çocuk iken doktorluk yapmış, faydalı olmuş doktor siraç olarak tanınmış bir insandır.. daha sonraları galiba siyasi nedenlerden ötürü yurtdışına çıkmak zorunda kalmıştır.. kendi içerinde dahi parçalara bölünmeyi başaran kürt hareketinin kendi çapında üretken bir aydını olarak nitelendirilebilir.. lakin yaptıgı çalışmaların özveri kokması nesnel ve bilimsel oldugu manasına gelmez.. herhangi bir akademik geçmişinin olmaması ise bu kanıma tuz biber eker.. daha çok dağlarda dolaşması ise avrupadan atıp tutan kürt aydınlarına biraz içerlemesine neden olmuştur..

 

oldukça çalkantılı bir siyasi geçmişi vardır, 12 eylül öncesi kendi örgüt * arkadaşları tarafından vurulmuş ve örgütünden dışlanmıştır. 12 eylül sonrası türkiye cumhuriyeti tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan diyarbakır cezaevi'nde ikamet etmiş, anlatılanlara göre, yapılan işkence ve baskılara dayanamayıp itirafçılık yapmak zorunda kalmıştır. hapisten çıktıktan sonra avrupa'ya yerleşmiş ve eskiden şiddetle eleştirdiği ve karşı çıktığı apo'ya ve pkk'ya yandaşlık etmiş, özgür politika'daki yazılarıyla bu hareketin en ateşli savunucularından biri olmuştur. bu dönemde, güneş-dil teorisine benzer şekilde gelişen, alternatif kürt tarih yazımında çeşitli eserler üretmiş ama bu kitaplarında maalasef bilimsellik yerine milliyetçi öğeler daha ağır basmıştır. imralı süreciyle, pkk'yla bağları kopmuştur, şu anda, kendi sitesinde, güncel konulara dair, ne etliye ne sütlüye karışan, orta yolcu siyasi yazılarını yazmaktadır. her ne kadar birçok siyasi külfetin altına girmiş olsa da, yaşamı ve yaptıklarıyla, baskılar karşısında eğilip bükülen, rüzgara göre hareket eden aydın tipolojisinden çok fazla sıyrılamamıştır..

Yazarlar:
Yayın Yılı:
2993 (Miladi)
Sayfalar:
240
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

Teşekkürler

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz