HAFIZI ŞİRAZİNİN BAZI GAZELLERİNE ŞERH TEKNİĞİ AÇISINDAN SUDİ ve KONEVİNİN YAKLAŞIM TARZLARI

2479
0
2018/2/21
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Tezimizin konusu, klasik edebiyatımızda Hâfız-ı Şîrâzî’nin divanı üzerine şerhleriyle tanınmış, biri 16.yy’da diğeri 19.yy’da yaşamış Sûdî ve Vehbî-i Konevî’nin, Hâfız’ın özellik arzeden gazellerini şerhederken kullandıkları metodun mukayesesidir. Söz konusu çalışma ile Osmanlı şerh geleneğinde otoritesi yadsınamayacak Sûdî-i Bosnevî’nin Hâfız şerhinin kritiğinin yanı sıra, bu geleneğin daha çok tasavvufî kolunu temsil eden Vehbî Efendi şerhinin kendi içinde bir sistem takip eden yorumlarını inceleme amaçlanmıştır. Bu şerhlerin analitik mukayesesine geçilmeden önce şerhi yapılan Hâfız-ı Şirâzî’nin yaşam öyküsü, edebiyatımızda şerh geleneği, iki şârihin hayatları, eserleri ve mezkûr şerhlerinden örnekler verilmiştir. Bunlardan sonra Sûdî ve Vehbî-i Konevî’nin Hâfız divanını şerhlerinden seçilen 9 gazel çağdaş ve geleneksel Hâfız bilimcilerin de görüşleri sunularak mukayese edilmiştir. Son bölümde ise iki şârihin metinlere yaklaşım tarzlarının niteliği ve bu niteliklerin edebiyatımız için ehemmiyeti konu edilmiştir. 

Yazarlar:
Yayın Yılı:
2007 (Miladi)
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz