Bağış

Turuz masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için h.beyhadi@gmail.com ile irtibata geçin.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: h.beyhadi@gmail.com

Bank kart bilgileri:

6104 3373 5031 8547

Iran Millet Bank

Ibni Erebinin Fususundaki Anahdar-Qavramlar-Toshihiko Izutsu-Çev-Ahmed Yüksel Özemre-1998-400s

7788
1
2017/1/5
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 7

 Ibni Erebinin Fususundaki Anahdar-Qavramlar-Toshihiko Izutsu-Çev-Ahmed Yüksel Özemre-1998-400s

Image result

Toshihiko Izutsu (井筒 俊彦, Izutsu Toshihiko?) (4 Mayıs 1914 - 7 Ocak 1993), Japon araştırmacı ve yazar.
Tokyo Keio Üniversitesi Institute of Cultural and Linguistic Studies'de (Kültür ve Linguistik araştırmalar Enstitüsünde), Tahran'da Imperial Iranian Academy of Philosophy'de (Tahran Emperyal Felsefe Akademisinde), ve Montreal McGill Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı.
Tasavvuf, Advaita Vedanta, Mahayana Budizmi (özellikle Zen) ve felsefi Taoizm konularında önde gelen otoritelerden biri kabul edilen ve otuzdan fazla dil bilen Izutsu, İran, Hindistan, Kuzey Amerika ve Asya'da ilgilendiği alanlarda çok sayıda araştırma yapmıştır.
Türkçeye Çevirilen Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]
İslam'da Varlık Düşüncesi
İslam Düşüncesinde İman Kavramı
Kur'ân'da Allah ve İnsan
İbn Arabî’nin Fusûs’undaki Anahtar-Kavramlar
Tao-culuk'daki Anahtar Kavramlar
Kur’an’da Dini ve Ahlâki Kavramlar

QAYNAQ

 
Toshihiko Izutsu
Merhum Prof. Dr. Toshihiko Izutsu'nun A Comparative Study of The Key Philosophical Concepts in Sufism and Taoism/Ibn 'Arabi and Lao Tzu, Chuang Tzu (Tasavvuf'da ve Taoizm'deki Felsefi Anahtar-Kavramların Karşılaştırmalı Bir İncelemesi/İbn 'Arabi ve Lao-Tzu, Çuang-Tzu) başlıklı 2 cildlik abidevi eserinin tercümesini takdim ettiğimiz bu I.cildinde Şeyhü'l-Ekber diye bilinen Muhyiddin İbn Arabi'nin Fususü'l-Hikem'indeki temel anahtar-kavramlar semantik bir incelemeye tabi tutularak Üstad'ın Ontoloji'si (yani 'Varlık Bilgisi') ve buna bağlı olarak da 'Dünya Görüşü'nün temelleri ve çerçevesi ortaya konulmuştur.
Yazarlar:
Yayın Yılı:
1998 (Miladi)
Sayfalar:
400
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

tebrik ve teşekkür ederim

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz