Bağış

Turuz masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için [email protected] ile irtibata geçin.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: [email protected]

BTC: bc1q0lqs9dhsd6glk4hdslt83fwcrz9uvujk6lrcfl

USD(TRC20):TWrFZBWcvyDfQSA51cvXq52Es8VSHeFwQR

Bank kart bilgileri:

6104 3373 5031 8547

Iran Millet Bank

Kasım Hanlığı 1445-1681 Serkan Acar

6687
0
2015/8/23
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

KASIM HANLIĞI (1445-1681)
Serkan Acar
Danışman-Ismail Aka
Izmir-2007

Kâsm Hanl, Moskova Knezlii’nin hareket alann daraltp, snrlarn geniletmesini engellemek ve Ruslar siyasî açdan bask altnda tutmak amacyla, 1445 ylnda Kazan Han Ulu Muhammed’in olu Kâsm tarafndan kurulan ve 1681 ylna kadar varln sürdüren bir Türk-Tatar devletidir. Hanlk, kurulu amac, hanedan yaps, jeopolitik konumu ve devlet yaplanmas bakmndan, Altn Orda Devleti’nin dier haleflerinden bariz bir ekilde farkldr. Moskova’nn yan banda kurulan ve belki de Rus devlet tekilatna en fazla tesir eden bu Türk-Tatar Hanl’nn tarihi hakknda, maalesef imdiye kadar ciddi bir aratrma yaplmamtr. Sadece XX. yüzyln ilk yarsnda, Rusya sahasndan Türkiye’ye göç eden Akdes Nimet KURAT, Zeki Velidî TOGAN, Reit Rahmeti ARAT ve Ahmet TEMR gibi büyük Türk tarihçi ve dilcileri, Kâsm Hanl’nn önemini vurgulam ve bu hanl tantc mahiyette, be alt sayfay geçmeyen, ksa makaleler veya ansiklopedi maddeleri kaleme almlardr. Burada adn andmz tarihçi ve dilcilerin ölümü ile birlikte, Kara Deniz’in kuzeyindeki Türk tarihine dair aratrmalar neredeyse tamamen durmutur. Hanln tarihi kaynaklar ve belgelerin arlkl olarak Rusça olmas, elbette konunun bugüne kadar ele alnmamasnn en önemli sebebidir...

Yazarlar:
Yayın:
Yüksek Lisans Tezi
Yayın Yılı:
2007 (Miladi)
Sayfalar:
172
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi ([email protected])
Təbriz