Yeni Ruman-A.Robbe Grıllet-Çev-Asım Bezirçi-1981-117s

2012
0
2017/3/23
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Yeni Ruman-A.Robbe Grıllet-Çev-Asım Bezirçi-1981-117s

Image result

Alain Robbe-Grillet (d. 18 Ağustos 1922, Brest - ö. 18 Şubat 2008); yönetmen, yazar, senarist.
Ziraat mühendisliği eğitimi almasının ardından, bir süre Afrika ve Antiller'de yaşadı. 1945-1949 yılları arasında Paris'teki Ulusal İstatistik Enstitüsü'nde, Martinik ve Batı Hint Adaları'nda tarla uzmanı olarak çalıştı. 1955 yılından sonra bir yayınevinde edebiyat danışmanlığı yaptı.
Yazı üzerine farklılık ve yenilikçi anlayış içeren araştırmalarda bulunduktan sonra yazarlığa başladı. Yeni roman akımının öncülüğünü yaparak; bu doğrultuda kuramlar geliştirdi. İlk romanı "Kral Katili"ni 1949'da yazdı, ancak kitap 1978 yılında basıldı. 1953'te yayımlanan ilk eseri "Silgiler" 1950'li yıllara damgasını vuran ve birçok yazarın benimsediği Yeni Roman anlayışının ürünlerindendir. Klasik ve modern roman anlayışlarına karşı çıkan ve postmodern olarak nitelendirilen bu eserle, geleneksel türde roman yazarlığı yadsınmış oldu.
Sinema alanında da etkin bir yönetmen olan Robbe-Grillet, 1961'de çektiği "L'Année Dernière à Marienbad " (Geçen Yıl Marienbad'da) adlı filmin senaryosu üzerinde çalışarak, bu yapıtı sine-roman tipinde yayınlayarak, bu anlayışın yaratıcısı olmuştur.
Alaine Robbe-Grillet 2004'te Fransız Akademisi üyeliğine seçilmiştir.
Türkiye'ye de gelen ve 24. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde (2005), yaşam boyu başarı ödülü kazanan Alain Robbe-Grillet, az sayıda yapıtla sinema tarihine adını yazdırabilen ender sanatçılardandır. Festivalin "Ustalara Saygı" günlerinde dört filmi özel gösterimle izleyiciye sunulmuştur.
Alain Robbe-Grillet, romanlarının filme çekilmesine pek sıcak bakmıyordu, aynı hassasiyeti filmleri için de göstermiştir. Robbe-Grillet filmlerinin DVD formatında basılmasını da istemiyordu. O nedenle yönetmenin DVD formatında çok az filmine ulaşmak mümkün olmaktadır, bunlardan bazıları da ölümünden sonra basılan DVD'lerdir. Robbe-Grillet'nin DVD'de en sık rastlanan filmi Güzel Tutsak (La belle captive )'tır. Yönetmenin filmlerine daha sık olarak VHS formatında rastlanmaktadır.[1]
Yazar-yönetmen Robbe-Grillet, üç filminde oyunculuk da yapmıştır.

QAYNAQ

 

Yazarlar:
Tercümanlar:
Yayın Yılı:
117 (Miladi)
Sayfalar:
1981
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz