Stalin Ve Demokrasi-Trotskiy Ve Naziler-Grover Furr-Funda Hulaqu-2012-287s

2511
0
2017/10/19
Number of votes 1
Voting results 5

Stalin Ve Demokrasi-Trotskiy Ve Naziler-Grover Furr-Funda Hulaqu-2012-287s

grover furr’e göre sscb tarihinin stalin dönemi hakkındaki bütün eski fikirlerimiz, tamamen yeniden yazılmalıdır. nikita hruşçov döneminden bu yana neredeyse tamamen kabul görmüş olan sovyet tarihi yorumu, temelinden yanlıştır. genel hatlarıyla ve hemen hemen bütün ayrıntılarıyla tamamen yanlıştır. sovyet tarihi ile ilgili bu görüş ya da paradigma “trotskiy-hruşçov-soğuk savaş-garbaçov-antikomünist” modeli olarak adlandırılabilir. furr buna, “antistalin” paradigması diyor.

kitapta yer alan makalelerin ilki, leon trotskiy’in, bir şekilde hitler almanyası ile işbirliği yapmış olduğuna odaklanıyor. kanıt niteliğindeki belgelerin sahte olabileceği, gelecekte konuyu inceleyecek olan tarihçileri yanıltmak için “ekilmiş” olabileceği ya da başka bir şekilde yorumlanabileceği olasılığını göz önüne almakla birlikte, yazar, bunun böyle olmadığını iddia ediyor. yazara göre yalnızca, trotskiy’in almanya ile ve muhtemelen japonya ile de işbirliği yaptığı hipotezi, bugün var olan kanıtları açıklayabilir.

kitaptaki diğer makalelerde ise yazar, yosif stalin’in, sovyetler birliği’nde demokratik reformlar yapılmasını istediğini ve bunun için yoğun bir mücadele verdiğini; ancak merkez komitesi’ni bu konuda ikna etmeyi başaramadığını anlatıyor.

 

Writers:
Interpreters:
The publishing year:
2012 (Anno Domini/AD)
Pages:
287
File Type:
PDF Document
Written or Spoken Language:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz