Muzaffer Izgünün Cocuk Kitablarının Mizah Unsurları Yönüyle Incelenmesi Evin Eroğlu

5228
0
1394/5/25
تعداد آرا 1
نتیجه آرا 5

Muzaffer Izgünün Cocuk Kitablarının Mizah Unsurları Yönüyle Incelenmesi

Evin Eroğlu
Danışman-Ibrahim Kibris
Bolu-2008

Hayata gülümseyerek bakabilme sanatı olan mizah, insan yaamını kolaylatıran birçok sırrı bünyesinde barındırır. Mizah, muhatabına hayata baka pencerelerden bakabilme, olumsuzluklara karı gülümseyebilme, haksızlıklar karısında düüncelerini söyleyebilme, hogörülü olabilme ve eletirebilme yetilerini kazandırır.
Bu açıdan eitim sürecinde mizahın bir araç olarak kullanılması ile çocukların düünsel ve kiisel geliimine katkı salanabilir.
Bu çalımada, çocuk kitaplarındaki mizah unsurlarının çocuk eitimine ne yönde katkılar saladıı aratırılmıtır. Birinci bölümde aratırmanın önemi ve problem durumu ortaya konmutur. kinci bölümde “Mizah” ile ilgili kavramsal açıklamalar yapılmı, “Mizahın Çocuk Geliimindeki Yeri” hakkında yapılan literatür taraması ııında bilgi verilmitir. Üçüncü bölümde aratırmanın örneklemi olarak seçilen Muzaffer zgü’nün dokuz çocuk kitabındaki mizah unsurları çocuk eitimi yönüyle incelenmitir. Dördüncü bölümde sonuç ve bulgulara, beinci bölümde de önerilere yer verilmitir...

 

نویسندگان:
اتشارات:
Yüksek Lisans Tezi
سال انتشار:
2008 (میلادی)
صفحات:
205
نوع فایل:
PDF Document
زبان نوشتاری یا گفتاری:
Türkçe

 سایین اوخوجولار!
توروز سیته سی بیر کولتورل اوجاق اولا‌راق دیلچی‌لیکله باغلی قونولاردان دانیشیر. بو سیته دیلچی‌لیکله باغلی دیرلی بیلگی‌لر وئرمکده‌دیر. دیلیمیزین تاریخی و ائتیمولوژی‌سی ساحه‌سینده چالیشان بو سیته، سؤزلرین کؤکو و ائتیمولوژی‌سی حاقیندا، باشقا سیته‌لردن دییشیک اولا‌راق، ائیلمله(فعل) باغلی آنلام‌لارین آچیقلاییر.
سیته‌میزده دیلچی‌لیکله باغلی بیر چوخ کیتاب، سؤزلوک، یازی‌لار الده ائدیب اوخویابیلرسینیز. اوموروق کی بو سیته، سیز دیرلی، سایین اوخوجولار یاردیمییلا، دیلچی‌لیک قول‌لاری‌نین گلیشمه‌سی، یوکسلیشی یولوندا بیر آددیم گؤتوربیلسین.
بئی هادی (h.beyhadi@gmail.com)
تبریز