Bağış

2019 yılının masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için h.beyhadi@gmail.com ile irtibata geçin.

:توروزا یاردیم ائدین

 

پرداخت آنلاین

  تومان  

بانک شماره کارت شماره حساب به نام
بانک سامان 6219-8610-2490-3436 9605-888-2316100-1 محمد حسن هادی طلب
- لطفا در صورت امکان بعد از پرداخت یا واریز، با پیام از طریق نظرات صفحه یاردیم، تماس با ما و یا ایمیل info{at}turuz.com (ارسال نام و نام خانوادگی) ما را از پرداخت خود مطلع سازید.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: h.beyhadi@gmail.com

 

2019 Yılının Yardımları

 

BU YAŞDA - Kerim Meşruteçi-Sönmez - Ebced - 1381

2386
0
2016/5/4
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 7

 BU YAŞDA - Kerim Meşruteçi-Sönmez - Ebced - 1381
بو یاشدا

------------------

 

Kerim Meşruteçi Sönmez

 
 

Kerim Meşruteçi Sönmez, (d. 1828, Tebriz), Güney Azerbaycan'ın başkenti Tebriz'de dünyaya gelmiştir. Azeri dünyasında tanınan ve sevilerek okunan bir şairdir.

Dışardan orta öğrenimini tamamladıktan sonra bir süre özel sektörde çalışan şair, Tahran Üniversitesinin Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

1940'lı yıllardaki Güney Azerbaycan'da gelişen Halk Hareketi'nin verdiği bir ivmeyle yazmaya başlayan şair, sert uslubu ve siyasi yönüyle dikkatleri üzerinde topladı.

Anamdan ezizdir mene bu veten
Uğrunda "Öl" dese ölen şairem...

Güney Azerbaycan Milli Hükümet'in İran ordusu tarafından devrilmesinden sonra da Sönmez, bağımsızlık ve vatan sevgisi ile şiirlerini kaleme almaya devam etti. Şair anadil ve gelecek kaygısını "mensizlemişem" şiirinde ele alır.

Şair varlığını üç kelime ile özetler: "Bir menliğim, bir varlığım, bir dilim"

Şairin vatan sevgisi arkadaşları olan; N.Xezriye, B.Vahapzadeye, M. Dilbazi'ye yazdığı mektup ve şiirlerde de yoğun olarak görülür. Şair, Azerbaycan şiirinin bütün tarz ve şekillerini (Gazel, bayatı, rubai, dörtlükler, tecnis) şiirlerinde denemiştir. Eserlerinde toplumsal sorunları ele alır.

Şair halen Tahran'da Azerbaycan Türkçesi ile yayımlanan "Varlık" dergisinde yazmaktadır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İsa'nın son samı
  • Büyük Derd
  • İtin Vefası
  • Eli Boş Germe
  • Yeni Yol
  • Baban Özü Gelecektir

yasa taleyim

Yayın Yılı:
1318 (Güneş yılı)
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
تورکجه

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz