Bağış

Turuz masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için [email protected] ile irtibata geçin.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: [email protected]

Bank kart bilgileri:

6104 3373 5031 8547

Iran Millet Bank

Heç Yoxdan Bir Evren-Lawrence M.Krauss-Çev-Ebru Qılıc-2012-173s

5467
0
2017/3/10
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 7

Heç Yoxdan Bir Evren-Lawrence M.Krauss-Çev-Ebru Qılıc-2012-173s

Lawrence M. Krauss in 2009.jpg

Lawrence Maxwell Krauss (d. 27 Mayıs 1954) Kanada asıllı ABD'li kuramsal fizikçi ve kozmolog. Fizik profesörü ve Arizona State Üniversitesi'nde Origins Project müdürü. The Physics of Star Trek ve A Universe from Nothing gibi çok satan kitapların yazarı. Bilimsel kuşkuculuk,[1] bilim eğitimi ve ahlak bilimi[2] gibi konuların savunucusu.
Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]
New York'ta doğan Krauss, bundan kısa bir süre sonra Toronto, Kanada'ya taşındı. Çocukluğunu burda geçirdi. 1977 yılında Carleton Üniversitesi'nden üstün başarıyla matematik ve fizik alanlarında mezun oldu ve 1982 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde doktora yapma şansı kazandı.
Harvard Üniversitesi'nde bir süre bulunduktan sonra Yale Üniversitesi'nde 1985 yılında yardımcı doçent ve 1988 yılında da doçent doktor unvanlarını elde etti. Case Western Reserve University'de 1993'ten 2005'e kadar fizik bölüm başkanlığı görevini yürüttü.
Ağustos 2008'de Arizona State Üniversitesi fizik bölümüne katıldı ve bir üniversite girişimi olan Origins Project'in başına getirildi.[3] 2009 yılında 80 bilim adamı ile 3000 konuğun ağırlandığı 'Origins Sempozyumu'nun açılışını yaparak[4] bu girişime katkıda bulundu.
2005 yılında çıkan Hiding in the Mirror adlı kitabında sicim kuramını eleştirmiştir.[5] Mart 2011'de çıkan kitabının adı Quantum Man: Richard Feynman's Life in Science ve Ocak 2012'de çıkan kitabı da Richard Dawkins'in sonsözünü yazdığı A Universe from Nothing: Why There is Something Rather than Nothing'dir. Çıktığı ilk hafta New York Times en çok satanlar listesine girmiş ve günümüzde 19 dile çevrilmektedir. Aslında bu kitabın önsözünün Christopher Hitchens tarafından yazılması planlanmış fakat kitap bitirilemeden Hitchens yaşamını yitirmiştir.[6][7]
Temmuz 2012'de yazdığı Newsweek makalesinde Higgs parçacığının Büyük Patlama'nın nedenini açıklayabileceğini anlatmıştır. Ayrıca New York Times'da Higgs parçacığının arkasındaki bilimi ve önemini açıklayan daha uzun bir makele yazmıştır.[8]
Bilimsel çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]
Kuramsal fizikle uğraşan Krauss, bu alan içerisinde çok çeşitli alanlarda makaleler yazmıştır. Kozmolojiye yaptığı başlıca katkılardan biri; evrendeki kütle ve enerjinin çoğunun boş uzayda bulunduğunu ifade eden karanlık enerji fikrini ilk ortaya atan fizikçilerden olmasıdır.[5][9]
Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]
Scientific American'ın "halk aydını"[9] olarak gösterdiği nadir yaşayan fizikçilerdendir. ABD'deki üç ana fizik topluluğu ABD Fizik Topluluğu, ABD Fizik Öğretmenleri Derneği ve ABD Fizik Enstitüsü tarafından ödüle layık görülen tek fizikçidir. 2012 yılında bilim ve mühendislik alanında toplum eğitimi için yaptığı çalışmalardan ötürü Ulusal Bilim Kurulu Kamu Hizmeti Madalyası'na layık görülmüştür.[10]
QAYNAQ

 

Tercümanlar:
Yayın Yılı:
2012 (Miladi)
Sayfalar:
173
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi ([email protected])
Təbriz