Muzaffer Izgünün Cocuk Kitablarının Mizah Unsurları Yönüyle Incelenmesi Evin Eroğlu

6656
0
2015/8/16
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Muzaffer Izgünün Cocuk Kitablarının Mizah Unsurları Yönüyle Incelenmesi

Evin Eroğlu
Danışman-Ibrahim Kibris
Bolu-2008

Hayata gülümseyerek bakabilme sanatı olan mizah, insan yaamını kolaylatıran birçok sırrı bünyesinde barındırır. Mizah, muhatabına hayata baka pencerelerden bakabilme, olumsuzluklara karı gülümseyebilme, haksızlıklar karısında düüncelerini söyleyebilme, hogörülü olabilme ve eletirebilme yetilerini kazandırır.
Bu açıdan eitim sürecinde mizahın bir araç olarak kullanılması ile çocukların düünsel ve kiisel geliimine katkı salanabilir.
Bu çalımada, çocuk kitaplarındaki mizah unsurlarının çocuk eitimine ne yönde katkılar saladıı aratırılmıtır. Birinci bölümde aratırmanın önemi ve problem durumu ortaya konmutur. kinci bölümde “Mizah” ile ilgili kavramsal açıklamalar yapılmı, “Mizahın Çocuk Geliimindeki Yeri” hakkında yapılan literatür taraması ııında bilgi verilmitir. Üçüncü bölümde aratırmanın örneklemi olarak seçilen Muzaffer zgü’nün dokuz çocuk kitabındaki mizah unsurları çocuk eitimi yönüyle incelenmitir. Dördüncü bölümde sonuç ve bulgulara, beinci bölümde de önerilere yer verilmitir...

 

Yazarlar:
Yayın:
Yüksek Lisans Tezi
Yayın Yılı:
2008 (Miladi)
Sayfalar:
205
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz