Bağış

2017 yılının masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için h.beyhadi@gmail.com ile irtibata geçin.

:توروزا یاردیم ائدین

 

پرداخت آنلاین

  تومان  

بانک شماره کارت شماره حساب به نام
بانک سامان 6219-8610-2490-3436 9605-888-2316100-1 محمد حسن هادی طلب
- لطفا در صورت امکان بعد از پرداخت یا واریز، با پیام از طریق نظرات صفحه یاردیم، تماس با ما و یا ایمیل info{at}turuz.com (ارسال نام و نام خانوادگی) ما را از پرداخت خود مطلع سازید.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: h.beyhadi@gmail.com

 

2017 Yılının Yardımları

 

Türkiyede Butanik Tarixi Araşdırmaları-Asuman Baytop-2004-588s+Kesli-Divanda Türkdeki Bitgi-Butanik Terimlerinin Qazaq Türkcesinde Ve Türkiye Türkcesinde Görünümleri-Nigar Oturaqçı-18s

599
0
2017/7/28
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Türkiyede Butanik Tarixi Araşdırmaları-Asuman Baytop-2004-588s

+

Kesli

Divanda Türkdeki Bitgi-Butanik Terimlerinin Qazaq Türkcesinde Ve Türkiye Türkcesinde Görünümleri-Nigar Oturaqçı-18s

 

Bitkileri inceleyen botanik, diğer doğabilimleri gibi çok eski bir geçmişe sahiptir. Yüzyıllar boyu sürmüş ve sürmekte olan bir çaba ile bitkiler toplanmış, sınıflandırılmış, betimlenmiş, yarar ve zararları belirlenmiştir. Bu süreçte, çeşitli kültürlerden sayısız insanın emeği ve katkısı vardır. ASUMAN BAYTOP'un,"Türkiye'de Botanik Tarihi Araştırmaları" adlı bu kitabı,yurdumuzda yetişen bitkilerin tanınması için yapılan araştırmaların geçmişine ışık tutmakta ve Türkiye'de botanik öğretiminin gelişim sürecini bize aktarmaktadır.Türkiye bitkileri üzerindeki çalışmalar, on altıncı yüzyılda Anadolu'ya gelen gezginlerin bitki toplamasıyla başlayan, yirminci yüzyılın sonlarında doruğa erişen ve günümüzde de devam eden uzun ve zorlu bir serüvendir. Yaklaşık beş yüzyıllık bu serüven çok boyutlu olarak gözler önüne serilmektedir. Kitapta, ilk bitki koleksiyonlarından modern herbaryumtara, ilk bitki toplayıcılarından günümüz botanikçilerine, botanik bahçelerinden botanik kitaplarına ve araştırmalarına kadar Türkiye'deki botanik talihinin çeşitli yönleri hakkında bilgi bulunmaktadır. Konusunda yazılmış ilk eserdir ve 120 kadar fotoğraf ve resmin yanında ayrıntılı bir dizin de bulunmaktadır.TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları, Akademik Dizi'den çıkan bu kitap, bir temel başvuru eseri niteliğindedir.

 

 

 

Yayın Yılı:
2004 (Miladi)
Sayfalar:
588
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz