Bağış

Turuz masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için [email protected] ile irtibata geçin.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: [email protected]

BTC: bc1q0lqs9dhsd6glk4hdslt83fwcrz9uvujk6lrcfl

USD(TRC20):TWrFZBWcvyDfQSA51cvXq52Es8VSHeFwQR

Bank kart bilgileri:

6104 3373 5031 8547

Iran Millet Bank

Azerbaycan Edebi Dilinde Sade Cümle - Zərifə Budağova – 1963 - Kiril

33002
1
2016/4/2
Oy Sayısı 6
Oy Sonucu 5

Azerbaycan edebi dilinde sade cümle  Zərifə Budağova

  آزربایجان ادبی دیلینده ساده جمله - ظریفه بوداغووا

 1963 - Kiril

Azerbaycan dilinde  tamlamalar öncelikle serbest ve sabit tamlamalar diye ikiye ayrılır (serbest tamlama - seçkin yazar örneğinde her iki kelime özgün anlamında olup birbirleri arasında her hangi bir zorunlu bağ bulunmamaktadır. Kelimeler yan yana gelip bir anlam ifade etmekte, ayrıldıkları takdirde de kendi anlamlarını kaybetmemektedirler.  Sabit tamlama denildiğinde ise örneğin, elden düşmek tamlamasında kelimeler özgün anlamında olmamakla  kalmayıp  yan yana geldiklerinde farklı anlam ifade etmekte ve birlikte kullanım zorunluluğu taşımaktadırlar.)Tamlamalarda asıl anlamı üstlenen kelimelere göre şöyle bir sınıflandırma yapılmaktadır:  isim tamlamaları (demir kapı, ağlayan çocuk, okunacak kitap vs) ve fiil tamlamaları (köye giden, hikayeyi okuyan, tahıl ekmek (işi) vs)Azerbaycan dilinde  cümleler amaç ve tonlamasına göre dört türe ayrılır: haber, soru, emir ve ünlem cümleleri.Azerbaycan dilinde cümlenin iki temel (özne ve yüklem), Türkçede tümleç olarak adlandırılan  üç ikincil öğe (teyin, tamamlık ve zarflık) bulunmaktadır.Azerbaycan dilinde  cümlelerin söz sırası belli bir kurala uymaktadır. Öyle ki, her bir cümle öğesi belirli bir sıra ile diğerinin yanında yer alır. Bu durumu şöyle sınıflandırmak mümkündür:

1) özne - yüklem; 2) belirteç - ad; 3) zarf - yüklem; 4) zarf - belirteç; 5) tümleç - yüklem vs.
Cümle öğelerinin katılım durumuna  göre Azerbaycan dilinin basit cümleleri çift özneli, tek özneli, geniş, dar, tam ve yarım olarak altı türe ayrılır.Azerbaycan dilinin karmaşık cümleleri ise bağımsız ve bağlı karmaşık cümleler olmak üzere ikiye ayrılır.Bağımsız bileşik cümle türünde cümleler birbiriyle sentaktik yapıyla değil, belirli anlam ilişkileri ile bağlanır. Bu ilişkiler şunlardır: zaman, yer, ardışıklık, sebep-sonuç, aydınlaşdırma, çelişki ve birleştirme ilişkileri. Bu cümleler noktalama işaretleri ve bağlaçlarla birbirine bağlanır ve ayrıldıkları zaman özgün cümle hallerini korurlar. Bağlı karmaşık cümlelerde iki kısım vardır: temel ve yan cümleler. Azerbaycan dilinde  yan cümlelerin onun üzerinde türü vardır: özneli yan cümle, yüklemli yan cümle, belirteçli yan cümle, tümleçli yan cümle, zarflı yan cümle (zarflı yan cümle de kendi içerisnde bir kaç türe ayrılır: zaman, yer, durum, sebep-amaç, miktar, şart, sonuç, karşılaştırma gibi.)

 

 

Yazarlar:
Tercümanlar:
Yayın Yılı:
1963 (Miladi)
Sayfalar:
114
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Azərbaycan Türkcəsi - cyrillic

azerbaycan dilini cak sevirem

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi ([email protected])
Təbriz