Bağış

2017 yılının masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için h.beyhadi@gmail.com ile irtibata geçin.

:توروزا یاردیم ائدین

 

پرداخت آنلاین

  تومان  

بانک شماره کارت شماره حساب به نام
بانک سامان 6219-8610-2490-3436 9605-888-2316100-1 محمد حسن هادی طلب
- لطفا در صورت امکان بعد از پرداخت یا واریز، با پیام از طریق نظرات صفحه یاردیم، تماس با ما و یا ایمیل info{at}turuz.com (ارسال نام و نام خانوادگی) ما را از پرداخت خود مطلع سازید.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: h.beyhadi@gmail.com

 

2017 Yılının Yardımları

 

İstanbul Qırmızısı-Ruman-Ferzan Özpetek-Çev-Eren Cendey-2014-120s

414
0
2017/6/15
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

İstanbul Qırmızısı-Ruman-Ferzan Özpetek-Çev-Eren Cendey-2014-120s

Ferzan Özpetek, doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul'u yıllardır uzaktan gözlemliyor. Bu sevginin ve hüznün romanı olan İstanbul Kırmızısı, sanatçının sinema eğitimi için İtalya'ya gidişine kadarki İstanbul yaşantısından izler taşıyor. Mesafelerle ölçülebilen uzaklığın kişiyi bir şehre ait olmaktan alıkoyamayacağını, önemli olanın şehirde yaşamak değil, şehri yaşatmak olduğunu gösteriyor.

Filmleriyle tüm dünyada adından söz ettiren Ferzan Özpetek, romancılıkta da bir o kadar iddialı.

İstanbul Kırmızısı Türk asıllı, İtalyan yönetmen, senarist ve yazar Ferzan Özpetek'in ilk romanıdır.[1] Roman, 29 Ekim 2013'te İtalya’da Arnoldo Mondadori Yayınevi’nden satışa çıkarken Şubat 2014'te de Türkiye'de raflardaki yerini almıştır.[2]

Kitabın özgün dili İtalyanca olup, Türkçe'ye Eren Cendey çevirmiştir. Kitabın kapağında annesinin fotoğrafını kullanan Ferzan Özpetek, kitabın isminin İstanbul Kırmızısı olmasının sebebini ise; "Kitabın ismi annemin benden istediği kırmızı ojeden geliyor. Ama aslında içinde bir sürü kırmızılar var. Kitabı okuyanların içinde bulacağı kırmızılar bunlar. Kitabı yazarken bu arada Gezi olayları oldu mesela ve orada kırmızılı kadın vardı. Bir de İstanbul’da benim evimden gördüğüm İstanbul’un mavi ile kırmızıya karışan bir gökyüzü vardır. Aslında İstanbul’u hep mavi olarak düşünürüz. O kırmızının, o gökyüzüne karışması benim çok hoşuma gider hep." diyerek açıkladı.[3]

Ferzan Özpetek, kitabı uyarlayarak İstanbul Kırmızısı isminde bir de film çekmiştir.[4]

Konusu

Roma'dan İstanbul'a giden aynı uçaktaki kendi yaşamıyla çoktan yüzleşerek kendisini bulmuş olan İstanbul doğumlu yönetmen ve kendi gerçeğiyle yüzleşmeyi yaşamak için çabalayan Anna, romanın iki baş kahramanıdır. 3-4 günlüğüne Türkiye’ye annesini ziyarete giden ancak 1 ay kalan bir yönetmen çocukluk, gençlik dönemlerine giderken Gezi Parkı protestoları döneminde Anna ile birlikte İstanbul'da birbirlerinden bağımsız yaşadıkları süreci anlatıyor.

QAYNAQ

Yazarlar:
Tercümanlar:
Yayın Yılı:
2014 (Miladi)
Sayfalar:
120
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz