Bağış

2017 yılının masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için h.beyhadi@gmail.com ile irtibata geçin.

:توروزا یاردیم ائدین

 

پرداخت آنلاین

  تومان  

بانک شماره کارت شماره حساب به نام
بانک سامان 6219-8610-2490-3436 9605-888-2316100-1 محمد حسن هادی طلب
- لطفا در صورت امکان بعد از پرداخت یا واریز، با پیام از طریق نظرات صفحه یاردیم، تماس با ما و یا ایمیل info{at}turuz.com (ارسال نام و نام خانوادگی) ما را از پرداخت خود مطلع سازید.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: h.beyhadi@gmail.com

 

2017 Yılının Yardımları

 

Şiirin Sesi Toplumun Şarkısı-Walter G.Andrews-Tansel Güney-2014-246s

786
0
2017/6/11
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

Şiirin Sesi Toplumun Şarkısı-Walter G.Andrews-Tansel Güney-2014-246s

 

Bu kitap, Washington Üniversitesi Yakın Doğu Dilleri ve Kültürü Bölümü profesörlerinden Walter G. Andrews’un en önemli çalışmalarından biri. Doktorasını Türk Dili ve Edebiyatı üzerine yapan Andrews, Şiirin Sesi, Toplumun Şarkısı adlı kitabında, Osmanlı gazel geleneğini bir metin olarak ele alırken, o metni bağlamı (Osmanlı toplumu) içine yerleştiriyor. Öncelikle metin-anlam ilişkisini inceleyen yazar, bir metni (örneğin bir şiiri veya bir şiir geleneğini) tek bir anlamla sınırlamak yerine, çeşitli yorumlarla farklı şekillerde anlamdırmanın önemini vurguluyor. Osmanlı toplumundaki çeşitli yapıların, gazel geleneğindeki analoglarını araştırıyor: Tasavvufu, dini, iktidar ilişkilerini, duygusal ritüelleri ve gazelin ekolojisini, gazelleri yorumlamak için önemli yapılar olarak değerlendiriyor. Yazara göre, hiçbir yapı tek başına bir metnin bütün anlamını ortaya koyan bir yorum sağlamaz, tersine farklı yorumların birbirlerini nasıl beslediklerini değerlendirmek gerekir. Kitap, divan şiirine ilişkin yeni tezler getirmekle kalmıyor, Osmanlı toplum ve kültürünü yeniden yorumlamaya, hatta sanat eserlerinden yola çıkarak bir kültürün nasıl yeniden inşa edilebileceğini göstermeye yönelik son derece özgün ipuçları sağlıyor. Şiirin Sesi, Toplumun Şarkısı, Osmanlı edebiyatı üzerine araştırma yapan bütün akademisyenlerin de hemfikir olduğu gibi, divan şiiri konusunda bugüne dek yapılmış çalışmaların en önemlisi.

Yazarlar:
Tercümanlar:
Yayın Yılı:
2014 (Miladi)
Sayfalar:
246
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz