Wilhelm Radloffun Sibiryadan Adlı Eserinin Açıqlamalı Qavram Dizini

3746
0
2015/8/16
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 5

WILHELM RADLOFFUN SIBIRYADAN ADLI ESERININ AÇIQLAMALI QAVRAM DIZINI
erol kuyma
yönetici-Aktan müge yilmaz
Kırıkkale-2006

Bu çalmada, Türkoloji’nin, kurulu ve gelimesinde önemli hizmetleri bulunan ve “Türkoloji’nin babas” ünvan ile anlan Wilhelm Radloff’un “Sibirya’dan” adl eserinin açklamal kavram dizini çkarlmtr.. Ahmet TEMR tarafndan çevrilen “Sibirya’dan” adl eserde, geni bir corafyada yaamn sürdüren Türk topluluklarnn yaam biçimleri, sosyal düzenleri, giyim ekilleri, ticari faaliyetleri, dinî anlaylar, dier milletlerle olan ilikileri bata olmak üzere birçok alanla ilgili bilgiler verilmektedir. Bu bilgiler bata Türkoloji olmak üzere dier sosyal bilimlere de kaynaklk edebilecek bir nitelie sahiptir. Tespit edilen kavramlar, ait olduklar alanlarla ilgili, aratrmaclara eserden faydalanma noktasnda pratiklik salayacaktr. Dizin oluturulurken eserin bu özellii dikkate alnarak kavramlar seçilmitir.
Çalmada, kavramlar açklanrken eserde geçen bilgiler esas alnmtr. Eser dndan herhangi bir yorum ya da bilgi katlmamtr. Kavramlarn yazm ekli aynen eserde geçtii gibidir. Müdahale, çok bariz olan bask ya da yazm hatalarnda yaplmtr...

Yazarlar:
Yayın:
Yüksek Lisans Tezi
Yayın Yılı:
2006 (Miladi)
Sayfalar:
226
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz