Anadolu Fatihi Kutalmışoğlu Süleymanşah Ali Sevim

4336
0
2015/8/16
Number of votes 1
Voting results 5

QUTALMIŞOĞLU SÜLEYMANŞAH, ANADOLU FATIHI

Ali Sevim
Ankara-1990

Bugün üzerinde bağımsız bir devlet halinde yaşamakta olduğumuz bu Ülkenin Fatilıi (Anadolu Fatilıi) olma şerefini kazanmış olan Kutalmışoğlu Nasırüddin Ebulfevaris Rüknüddin Gazi Süleymanşah, şüphesiz milli tarihimizin Büyük Asker ve Devlet Adamları'ndan birisidir. O, Büyük Selçuklu Devleti Sultanı Melikşah tarafından Anadolu'nun fethine başkumandan olarak atandıktan sonra, birkaç yıl içinde, Orta-Anadolu ile Marmara Denizi kıyılarına değin uzanan bölgeleri, aralıksız sürdürdüğü askeri hareketler sonucunda, fethetmeyi başarmış ve 1075 yılında, Bizans başkenti Istanbul'un hemen yanıbaşında, tarihi bir Bizans kenti olan büyük ve sağlam surlarla çevrili lznik'i fethederek burasını, kurduğu Türkiye Selçuklu Devleti'nin başkenti yapmıştır. Böylece Süleymanşah, esasen Selçuklu akıncılarının Doğu-Anadolu' dan Marmara ve Adalar Denizleri kıyılarına değin harekatta bulundukları bütün Anadolu'yu fethetme planlarını başarıyla uygulamıştır...

Writers:
Publisher:
Türk Tarih Kurumu Basımevi
The publishing year:
1990 (Anno Domini/AD)
Pages:
69
File Type:
PDF Document
Written or Spoken Language:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz