Bağış

Turuz masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için [email protected] ile irtibata geçin.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: [email protected]

Bank kart bilgileri:

6104 3373 5031 8547

Iran Millet Bank

Konyada Bulunan XIX. Asır Azerbaycan Halılarından Örnekler

4589
0
2015/8/16
Number of votes 1
Voting results 5

Konyada Bulunan XIX. Asır Azerbaycan Halılarından Örnekler
Mustafa Yıldırım
Danışman Hasan Özönder
Konya-1997

Tarihi Türk dokuma sanatında "Halı"nın ayrı bir yeri ve önemi vardır. Orijinal malzemeleri, otantik özellikleri, sahip olduğu estetik ve günlük hayattaki fonksiyonu itibariyle, Türk Sanatında özgün bir değeri haizdir.
Türk Sanatı Tarihi gibi, Türk halıcılığı da Türklerin tarih boyunca yayıldıkları her coğrafyada, sağlıklı bir süreklilik ve öze bağlılık göstermiştir. Farklı iklimlere, değişik kültür ortamlarına ve yabancı ırklara rağmen varlığını kaybetmemiştir.
Siyasi baskılar sebebiyle çeşitli ülkelere göç etmek zorunda kalan ustalar, Türk halıcılığını burada da devam ettirmişlerdir. Bu yenı kültür coğrafyasının çeşitli etkinliklerine rağmen Türk halısı, özde Türk orjinalitesini, Türk düğüm tekniği ve otantik deseni ile muhafaza etmiştir. Zaman zaman baskın gelen yabancı etkiler ise bazı kompozisyonlarda mahdud farklılaşmaların ortaya çıkmasından öteye gidememiştir. Bunlar bir teferruat olarak kalmıştır...

Publisher:
Yüksek Lisans Tezi
The publishing year:
1994 (Anno Domini/AD)
Pages:
123
File Type:
PDF Document
Written or Spoken Language:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi ([email protected])
Təbriz