Mezopotamya Mitolojisi Sözlügü-Tanrılar Ifriteler-Simbollar- Jeremy Black-Anthony Green-2003-244s

10976
0
2017/4/23
Number of votes 1
Voting results 7

Mezopotamya Mitolojisi Sözlügü-Tanrılar Ifriteler-Simbollar- Jeremy Black-Anthony Green-2003-244s

 

Bu kitabın amacı, antik Mezopotamya hakkında ilk kez bir şeyler okumaya istekli kişiler için ve özellikle Mezopotamyalıların sanat ve yazılarında yansımaları görülebilen inanç sistemlerine ilgi duyan kişiler için giriş niteliğinde bir kılavuz sunmaktır. Kitapta din ve inançlarla ilgili tam bir inceleme sunma amacı güdülmemiştir ve bunun doğal sonucu olarak yazarlarının bu konulardaki özel ilgilerini yansıtmaktadır. Kitapta, en ilginç tanrıları, motifleri ve simgeleri içeren kısa girdilerle tamamlanmış bir dizi genişletilmiş makale bulunmaktadır. Ancak kaçınılmaz olarak birçoğuna da yer verilememiştir.


Binlerce yıllık Mezopotamya uygarlığının tanrıları, tanrıçaları, ifritleri, motifleri, simgeleri ve dinsel inançları bu dünyanın eşiğinde duran günümüz okuyucusuna çarpıcı biçimde karmaşık gelmektedir. Bu kitabın yazarları Mezopotamya Mitolojisi Sözlüğü'nün, bu okuyuculara bu dünyadaki yolculukları boyunca eşlik edecek bir ilk referans kitabı olmasını ummaktadırlar.

-------------

Mezopotamya (Antik Yunanca: Μεσοποταμία Mesopotamia: iki ırmak arasındaki bölge, Süryanice: ܒܹܝܬܼ ܢܲܗܪ̈ܝܼܢ Beyt Nahrin: nehirler ülkesi), Ortadoğu'da, Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölge. Mezopotamya günümüzde Irak, kuzeydoğu Suriye, Güneydoğu Anadolu ve güneybatı İran topraklarından oluşmaktadır. Büyük bölümü bugünkü Irak'ın sınırları içinde kalan bölge, tarihte birçok medeniyetin beşiği olmuştur.[1] Mezopotamya'da yer alan şehirler günümüzde sürekli gelişmektedir.[2] Ayrıca bu bölgede bol miktarda petrol bulunmaktadır.

Mezopotamya, bazı kaynaklarda medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılır. Verimli toprakları ve uygun iklim şartları nedeniyle çok eski zamanlardan beri yerleşmeye sahne olmuş ve birçok istilaya uğramıştır. Bilinen ilk okur-yazar toplulukların yaşadığı bölgede birçok medeniyet gelişmiştir. Mezopotamya Sümer, Babil, Asur, Akad ve Elam gibi en eski ve büyük medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği yerdir.

Hiçbir zaman Mezopotamya olarak anılan belirli bir siyasi mevcudiyet olmadığı gibi sınırları belirli bir idari bölge de değildir. Basit anlamda Yunan tarihçileri bu bölgeyi anmak için bu ismi kullanmışlardır.

QAYNAQ

The publishing year:
2003 (Anno Domini/AD)
Pages:
244
File Type:
PDF Document
Written or Spoken Language:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz