Bağış

Turuz masraflarını karşılaya bilmemiz için yeni yılda Turuza destek olmak için [email protected] ile irtibata geçin.

Bağışlarınızı bu E-postaya bildirin: [email protected]

Bank kart bilgileri:

6104 3373 5031 8547

Iran Millet Bank

Özleştirme Kılavuzu - Eşanlam Sözlük - TDK-1978 – 78 S

9370
0
2016/4/8
Number of votes 1
Voting results 5

Özleştirme Kılavuzu

Eşanlam Sözlük

TDK-1978

78 S

Bu çalışmanın amacı, Türkçenin zenginliğini ortaya koymak, sözcüklerin doğru kullanılmasını sağlamaktır. Karşılıklar Kılavuzu iki bölümden oluşmaktadır. İlkinde Türkçe sözcüklerin yabancı, ikincisinde yabancı sözcüklerin Türkçe karşılıkları, tanımsız yer almaktadır. Her iki bölümde de madde başı olan sözcüklerin, çoğu kez birden çok karşılığı olduğu görülecektir. Kılavuzda kimi yabancı sözcüklere yeni karşılıklar da önerilmiştir. Türkçe olanlarsa, yazı ve konuşma dilimize yerleşmiş sözcüklerdir.Yazın, bilim ve konuşma dilimiz, dil devrimin başlangıcından bu yana Atatürk'ün Türk Dil Kurumu'nun öncülüğünde yadsınamayacak bir gelişme göstermiştir. Bu gelişmenin boyutları, böyle çalışmalarla daha iyi anlaşılmaktadır. Karşılıklar Kılavuzu'nu Türk Dil Kurumu eski uzmanlarından Neşe Atabay ile Ayla Beyaz hazırladı. Kılavuzun değişik uğraş alanlarında çalışan, okuyan yazan herkes için yararlı olacağını umuyoruz.

Writers:
Publisher:
tdk
Pages:
78
File Type:
PDF Document
Written or Spoken Language:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi ([email protected])
Təbriz