Türkcemizin Anlamsal Zenginlikleri Deyimler - Necmi Akyalçın

4181
0
2015/10/21
Number of votes 1
Voting results 5

Türkcemizin Anlamsal Zenginlikleri Deyimler

Necmi Akyalçın

 

Ülkemiz son dönemde emperyalizmin her alanda kıskacını yoğunlaştırdığı ilginç ve sıkıntılı bir süreci yaşamaktadır. Günümüzde ülkelerin işgali en sinsi ve acı¬masız yöntemlerinden birisi olan ekinselfkültürel yayılma ve kuşatma ile yapılmaktadır. Ulus bilincinin örselenmesi, ulusal dilin yozlaştırılması için günümüzde küreselleşme yutturmacası alabildiğince kullanılmaktadır. Ne yazıktır ki pek çok insanımız, buna aydın diye adlandırılanlar da dahil küreseki emperyalizmi bir gelişme, çağdaşlaşma olarak görme aymazlığına düşebilmektedir. Yayılmacı güçler de bu ortamda rahat bir biçimde Türkçeyi, Türk dilini hedef tahtasına koyabilmektedir.

Günümüzde Avrupa Birliği'ne girmenin temel koşullarından birisinin Türk¬çeden vazgeçme olduğu görüşü yaygınlaştırılmaktadır. Bunu da AB'ci takımı diyebileceğimiz kişiler yapmaktadır. Ülkemizdeki büyük gazetelerden birinin genel yayına müdürlüğü ve başyazarlığını yapmış birisi şöyle buyurmaktadır: "Alışın buna. Türkçe bitecek gidecek. Hiçbir güç bunun karşısında duramaz. Buna karşı önleminizi alın. Mesela ne yapın, çocuklarınıza İngilizceye yakın, İngilizcede de söylenebilecek adlar koyun." (Çağdaş Türk Dili, 2005, sayı 210, s.280)

Çok "muhterem" yazarımız acaba Fransa'da 1994 yılında çıkarılan ve halen de yürürlükte olan "Fransız Dilinin Kullanımına İlişkin Yasa" ile ingilizcenin işgaline karşı bilinçli bir tepkinin ortaya konulduğunu bilmiyor mu? Böylesi sığ bir yargının sahipleri küresekiler İtalya'nın, Almanya'nın dillerini terk etmediklerini bilmiyorlar mı? Böylesi bir ortamda ülkemizin bağımsızlığıyla birlikte dilimiz Türkçenin de büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığı bir gerçektir. Bu koşullarda ülkemizdeki dilcilere, ulusal dili¬mize sahip çıkma duygu ve düşüncesi taşıyan aydınlara büyük görevler düşmektedir.

Elinizdeki "Türkçemizin İncileri Atasözlerimizi Tanıklı Sözlük" ile "Türkçemizin Anlamsal Zenginlikleri Deyimlerimiz" adlı çalışmalar, Türkçeye gönül vermiş, bu dili ger-çekten seven, kendini iyi yetiştirmiş gerçek bir aydının yapıtları. Eski bir öğrencim olan Dr. Necmi AKYALÇIN çalışkan ve üretken, Türkçe tutkunu bir eğitimcidir.

Ülkemizde yayımlanmış birçok Atasözleri ve Deyimler sözlüğü bulunmaktadır.

Ancak titiz bir uğraşın, büyük emeklerin sonunda üretilen elinizdeki bu çalışmalarda atasözleri ve deyimlere farklı bir boyuttan bakılmış konuya ilişkin yeni ölçütler ortaya konularak önerilerde bulunulmuştur. Atasözleriyle ilgili olanı ödüle de layık görülen, ulusal dilimize katkılar sunan bu özgün çalışmalar ilköğretim, ortaöğretim ve yükse¬köğretim aşamalarındaki tüm öğrencilerimiz ve öğretmenleri miz/öğretim elemanları¬mız için yararlı bir kaynak niteliğindedir.

 

 

Publisher:
Eğiten Kitap
The publishing year:
2012 (Anno Domini/AD)
Pages:
674
File Type:
PDF Document
Written or Spoken Language:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz