Ruma Impiraturluk Döneminde Tavium Kentinde Darp Edilen Sikkelerin Değerlendirilmesi Ali Yalin Turan

3462
0
2020/7/19
سس لرین سایی 1
سس وئرمه نین سونوجو 5

Ruma Impiraturluk Döneminde Tavium Kentinde Darp Edilen Sikkelerin Değerlendirilmesi
Ali Yalin Turan
Danişman-Yücel Şenyurt
Ankara-2007

“Roma İmparatorluk Dönemi’nde Tavium Kentinde Darp Edilen Sikkelerin Değerlendirmesi” başlıklı bu tez çalışması, Tavium darphanesinde darp edilen Roma Dönemi sikkelerini bir bütün halinde incelemeyi hedeflemektedir. Daha önce yayınlanmış sikkelerin bir derlemesini de içeren bu tez çalışması müze araştırmalarıyla ve American Numismatic Society’den alınan 11 adet sikke ile zenginleştirilmiştir.
Çalışmamız 124 adet sikkeyi içermektedir. Müze araştırmalarının birçoğu müzelerin kısıtlı imkânları nedeniyle sonuçsuz kalmıştır. Bazı müzelerde sikkeleri görme şansına bile erişememiş olmamız büyük bir kayıptır. Tavium Antik Kenti’nde kazı çalışmalarının henüz gerçekleşmemiş olması ve kent ile ilgili yayınların kısıtlı bilgiler içermesi Tavium kenti ile ilgili tarihsel süreç yazımında detaya inmeyi zorlaştırmıştır.
Bu çalışma sırasında benden yardımlarını esirgemeyen Melih Arslan’a teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca tez danışmanım Doç. Dr. S. Yücel Şenyurt’a ve İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeologlarından Turan Gökyıldırım’a yardımlarından ötürü teşekkür ederim...

یازیچی لار:
یایین لایان:
Yüksek Lisans Tezi
یایین ایلی:
2007 (میلادی)
صحیفه لر:
117
فورمات:
PDF Document
مؤحتوانین دیلی:
Türkçe

 سایین اوخوجولار!
توروز سیته سی بیر کولتورل اوجاق اولا‌راق دیلچی‌لیکله باغلی قونولاردان دانیشیر. بو سیته دیلچی‌لیکله باغلی دیرلی بیلگی‌لر وئرمکده‌دیر. دیلیمیزین تاریخی و ائتیمولوژی‌سی ساحه‌سینده چالیشان بو سیته، سؤزلرین کؤکو و ائتیمولوژی‌سی حاقیندا، باشقا سیته‌لردن دییشیک اولا‌راق، ائیلمله(فعل) باغلی آنلام‌لارین آچیقلاییر.
سیته‌میزده دیلچی‌لیکله باغلی بیر چوخ کیتاب، سؤزلوک، یازی‌لار الده ائدیب اوخویابیلرسینیز. اوموروق کی بو سیته، سیز دیرلی، سایین اوخوجولار یاردیمییلا، دیلچی‌لیک قول‌لاری‌نین گلیشمه‌سی، یوکسلیشی یولوندا بیر آددیم گؤتوربیلسین.
بئی هادی (h.beyhadi@gmail.com)
تبریز