İran Azerbaycan Türkcesi Toplumdilbilimsel Bir Inceleme - Sonel Bosnali

4356
0
2016/9/18
Oy Sayısı 1
Oy Sonucu 7

İran Azerbaycan Türkçesi

Toplumdilbilimsel Bir Inceleme

Sonel Bosnali

 

Bu kitap,30 Haziran 2003 tarihinde Doğu Dilleri ve Uygarlıkları Ulusal Enstitüsü ve Paris III (Sorbonne Nouvelle) Üniversitesi'nin 'Dil Edebiyat ve Toplum' programı çerçevesinde kabul edilen 'Patrimoine linguistique et litteraire turcophone de l'Iran: une etude sociolinguistique' konulu Doktora Tezinin düzeltilip Türkçeye çevrilerek kitaba dönüştürülmüş biçimidir.

Bu çalışmanın asıl amacı, İran'da konuşulan en önemli Türk dili olan Azerbaycan Türkçesinin konumu ve işlevlerinin belirlenmesi ve olası azınlıklaşma ve işlevsizleşme süreçlerinin sorgulanmasıdır. Toplumdilbilimin diller ilişkisi - diller çatışması kuramından hareket edilerek yürütülen bir inceleme ile bu dilin sayısal ve işlevsel daralması varsayımı ele alınmaktadır. İncelemede, Tahran ve Salmas şehirlerinde yürütülen saha araştırmaları ve toplumdilbilim anketlerinin sayısal çözümlemesine başvurulmaktadır..

 

Yazarlar:
Yayın:
Kebikeç
Yayın Yılı:
2007 (Miladi)
Sayfalar:
228
Dosya Türü:
PDF Document
İçerik Dili:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz