ABDÜLKADR GULAMİNN HAYATI VE TASAVVUFİ DÜSÜNCES-Betül KARAKAYA

2142
0
2016/4/19
Number of votes 1
Voting results 5

ABDÜLKÂDR GULÂMÎ’NN HAYATI VE TASAVVUFÎ DÜSÜNCES

ÖZET:
Bu tezin konusu Abdülkâdir Gulâmî’nin hayatı ve tasavvufî görüsleridir.
Çalısmamız iki bölüm ve sonuçtan ibarettir. Birinci bölümün konusu Gulâmî’nin hayatı, eserleri ve tarikatı, ikinci bölüm ise tasavvufî görüsleri hakkındadır.
Gulâmî on dokuzuncu yüzyılda yasamıs bir sufî-sairdir. 1854 yılında Sivas’ta dogmustur. Kendisi Kadiriye tarikatının Halisiyye koluna mensup bir seyhtir. Yazdıgı üç kitap olmasına ragmen sadece Dîvan isimli eseri basılmıstır. Diger eserleri ise Tâcül-Muhakkıkîn ve Miracu’l-Müstâkin’dir. Bu çalısmada, konusu tasavvuf üzerine olan Dîvan’dan faydalanılmıstır. Fakat ne tasavvufî eserlerde ne de klasik kitaplarda Gulâmî hakkında yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Siirleri incelendiginde basit bir dil kullanmadıgı, kültür seviyesi yüksek ve bilgili bir sair oldugu görülür.
Gulâmî, Allah askını içsellestirmis, hüzünde, sevinçte, gam ve kederde askı yasamıs bir gönül adamıdır. Kendisi seriata önem vermis ve mutedil bir tasavvufî anlayısa sahip olmustur. Ona göre seyh dinin emirlerini eksiksiz bir sekilde uygulayan, tarikat adabına riayet eden, ilim ve irfan sahibi bir kisidir. Mürid ise sûrete, zâhire deger vermeyen, geçici güzelligin farkında olan, kulluk vazifelerini tam mânâsıyla yerine getirmeye çalısan kisidir. Onun tasavvufî düsüncesinin temel tası ilahî asktır. Gulâmî samimiyet dolu bir mutasavvıftır.
Gulâmî kendini Allah’a adamıs ve kısacık ömrü boyunca Allah’ın sevgisini kazanmak için çalısmıs ve 1896 yılında Allah’ın rahmetine kavusmustur.

Betül KARAKAYA

The publishing year:
2008 (Anno Domini/AD)
File Type:
PDF Document

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz