Atiye Nazlı - Divani Luğatit Türkten Günümüze Süzülen Atasöleri

4613
0
2016/5/26
Number of votes 1
Voting results 7

Türk kültür tarihinin baş tacı edebileceğimiz birkaç eserinden biri olan Dîvânu Lugâti’t-Türk, atasözleri açısından da zengin bir kaynaktır. Genel görüşe göre Arapların Türkçe öğrenmesini sağlamak amacıyla kaleme alınan Dîvânu Lugâti’t- Türk, müellifi Kâşgarlı Mahmûd’un Türk dünyasına yaptığı 12 yıllık bir derleme çalışmasının sonucunda oluşmuştur. Pek çok yönüyle günümüze de ışık tutan eser halk kültürü açısından büyük bir zenginliğe sahiptir. Atasözü, destan, efsane gibi halk kültürü ürünleri örneklerinin yanında bilmece, ninni, fıkra vb. terimlere de yer vermesi açısından günümüz çalışmalarına ışık tutacak bir bilgi hazinesi görünümündedir.
Biz, aşağıdaki kısa değerlendirmemizde Mahmûd’un derleyip bizlere armağan ettiği atasözlerinden yola çıkacak, bazılarının Anadolu’muzda yaşamakta olan benzerleriyle karşılaştırması yoluna gideceğiz.

Writers:
File Type:
PDF Document
Written or Spoken Language:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz