Felsefe Tarixi - Mustafa Rehmi Balaban

5999
0
2016/11/28
Number of votes 1
Voting results 5

Sokrat, yirmi döِrt asır ِönce: " Bîz insanlar, hayat ve kâinatın hakikat ve mahiyetini anlayamıyoruz. En iyisi mi, kendimize en iyi hal ve hareket yolları seçme işi ile uğraşalım,, demişti- Durum bugünde ِöyledir.

Her zaman hayat ve kâinatın mahiyet ve hakikatinı arama yollarında bulabiliriz. Amma şimdilik her halde yolun sonunda deliliz. Bugün bu bir hakikatır. Ondan

sonra gelen ikinci hakikat şudur: " Hayat ve kâinatın mahiyetini anlayamıyoruz diye ümitsizliğe düşecek değiliz. Onun kadar ve belki ondan da ِönemli yapılacak iş ِönümüzdedir: „ kendimizi ve çevremizi her gün biraz daha iyiye, doğruya, güzele doğru . hızlandıracak aksiyonlarla, hal ve hareketlerle günlerimizi, aylarımızı, yıllarımızı,ِ ömrümüzü doldurmak. Ferdçe ve cemiyetçe yükselmek. "

Tarih boyunca her felsefe, bu gerçeğe gِötüren yolları araya gelmiştir. Ve her biri o yollarda birer nişan taşıdır. Ama gerçeğe kimi daha yakın kimi daha uzak olabilir. Felsefeyi kuru lâf değirmeni yapmayan gerçek filozofların hepsinde bu ilinti bir iç ateşi halindedir. Felsefenin ve filozofun ِöz değeri bundadır: insanda tekâmüle hizmet arzusunu engin bir aşk haline getirebilme. ( Filozoflarla birer saat) e, onların hayat ve kâinatın mahiyeti üstüne metafizik teorilerinden ziyade ahlâk ve içtimaiyat üzerine olan düşüncelerini aldım…

Publisher:
Gayret Kitabevi
The publishing year:
1947 (Anno Domini/AD)
Pages:
229
File Type:
PDF Document
Written or Spoken Language:
Türkçe

 Sayın oxucular!
Turuz sitesi bir kültürəl ocaq olaraq dilçiliklə bağlı qonulardan danışır. Bu sitə dilçiliklə bağlı dəyərli bilgilər verməkdədir.Dilimizin tarixi və etmolojisi sahəsində çalışan bu sitə, sözlərin kökü və etimolojisi haqqında, başqa sitələrdən dəyişik olaraq, eyləmlə(fe'l) bağlı anlamların açıqlayır.
Sitəmizdə dilçiliklə bağlı bir çox kitab,sözlük, yazılar əldə edib oxuyabilərsiniz. Umuruq ki bu sitə, siz dəyərli, sayın oxucular yardımıyla, dilçilik qollarının gəlişməsi, yüksəlişi yolunda bir addım götürəbilsin.
Bey Hadi (h.beyhadi@gmail.com)
Təbriz