Yaşar Kemal Eserleri-Ağrıdağı Efsanesi-Baldaki Duz- Binboğalar Efsanesi- Al Gözüm Seyreyle Salih-Ağıtlar Allahın Askerleri-Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı-İnce Memed-Bu Diyar Başdan Başqa-Quşlarda Gitti-Sarı Sıcaq-Demirçiler Çarşısı Cinayeti-Teneke-Fırat Suyu Qan Akıyor Baksana-Ortadirek- Yer Dem

4688
0
1396/6/9
تعداد آرا 1
نتیجه آرا 7

YAŞAR KEMAL TOPLAĞI

Yaşar Kemal

Asıl adı Kemal Sadık Göğceli olan Yaşar Kemal, 1923 yılında Adana'nın Osmaniye İlçesi'ne bağlı Hemite Köyü'nde doğdu. Henüz ortaokul sıralarındayken halk yazınına duyduğu ilgi, onu folklor derlemeleri yapmaya yöneltti. O dönemde şiirleri, Adana Halkevi'nin yayını olan "Görüşler Dergisi" nde yayımlandı. Ortaokulun son sınıfındayken okulu bırakmak zorunda kalarak; ırgatlık, amelebaşılık, pirinç tarlalarında su bekçiliği, arzuhalcilik, öğretmenlik, kütüphane memurluğu gibi işlerde çalıştı. Bu arada Ülke, Kovan, Millet, Beşpınar Dergilerinde, şiirleri görüldü. 1951 yılında İstanbul'a yerleşerek, Cumhuriyet Gazetesi'nde fıkra ile röportaj yazarlığı yapmaya başladı. "Dünyanın En Büyük Çiftliğinde Yedi Gün" başlıklı röportajıyla, Gazeteciler Cemiyeti Özel Başarı Armağanı'nı kazandı.

O yıllarda öyküleriyle de ilgi çeken sanatçının, 1952 yılında "Sarı Sıcak" adlı öykü kitabı yayımlandı. İlk romanı "İnce Memed" 1955 yılında çıktı. 1955-1984 yılları arasında öykü, roman, röportaj ile makalelerinden oluşan 33 kitabı yayımlandı. Yaşar Kemal, ilk romanı "İnce Memed" ile 1955 yılında Varlık Roman Armağanı'nı kazandı. 1974 yılında "Demirciler Çarşısı Cinayeti" adlı yapıtı, Madaralı Roman Ödülü'nü aldı. "Yer Demir Gök Bakır" Fransa'da 1977 yılında, Edebiyat Eleştirmenleri Sendikası tarafından yılın en iyi yabancı romanı seçildi. "Binboğalar Efsanesi", 1979 yaz dönemi için Büyük Edebiyat Jürisi tarafından seçilen kitaplar arasında yer aldı.

1982 yılında uluslararası Del Duca Ödülü'ne layık görülen Yaşar Kemal, 1984 yılında Fransa' nın Légion D'Honneur Nişanı'nı aldı. Yapıtlarında; Torosları, Çukurova'yı, Çukurova insanının acı yaşamını, ezilişini, sömürülüşünü, kan davasını, ağalık ile toprak sorununu,çarpıcı bir biçimde ortaya koyan yazarın eşsiz betimlemeleri, eserlerinin en önemli özelliğidir. 29 dilde yayımlanmış olan kitaplarıyla, dünya yazınında çok önemli bir yeri vardır.

Yaşar Kemal - Ağrıdağı Efsanesi.
Yaşar Kemal - Baldaki Tuz.
Yaşar Kemal - Binboğalar Efsanesi.
Yaşar Kemal - Al Gözüm Seyreyle Salih.
Yaşar Kemal - Ağıtlar.
Yaşar Kemal - Allah'ın Askerleri.
Yaşar Kemal - Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı..
Yaşar Kemal - İnce Memed.
Yaşar Kemal - Bu Diyar Baştan Başka.
Yaşar Kemal - Kuşlar da Gitti.
Yaşar Kemal - Sarı Sıcak.
Yaşar Kemal - Demirciler Çarşısı Cinayeti.
Yaşar Kemal - Teneke.
Yaşar Kemal - Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana
Yaşar Kemal - Ortadirek.
Yaşar Kemal - Yer Demir Gök Bakır.
Yaşar Kemal - Ölmez Otu.
Yaşar Kemal - Yılanı Öldürseler

 

نوع فایل:
PDF Document
زبان نوشتاری یا گفتاری:
تورکجه

 سایین اوخوجولار!
توروز سیته سی بیر کولتورل اوجاق اولا‌راق دیلچی‌لیکله باغلی قونولاردان دانیشیر. بو سیته دیلچی‌لیکله باغلی دیرلی بیلگی‌لر وئرمکده‌دیر. دیلیمیزین تاریخی و ائتیمولوژی‌سی ساحه‌سینده چالیشان بو سیته، سؤزلرین کؤکو و ائتیمولوژی‌سی حاقیندا، باشقا سیته‌لردن دییشیک اولا‌راق، ائیلمله(فعل) باغلی آنلام‌لارین آچیقلاییر.
سیته‌میزده دیلچی‌لیکله باغلی بیر چوخ کیتاب، سؤزلوک، یازی‌لار الده ائدیب اوخویابیلرسینیز. اوموروق کی بو سیته، سیز دیرلی، سایین اوخوجولار یاردیمییلا، دیلچی‌لیک قول‌لاری‌نین گلیشمه‌سی، یوکسلیشی یولوندا بیر آددیم گؤتوربیلسین.
بئی هادی (h.beyhadi@gmail.com)
تبریز